A baba hozzátáplálásról  


Baba hozzátáplálás alapvető szabályai

A csecsemő kiegészítő táplálását 6 hónapos korban kell elkezdeni. 6 és 8 hónapos kor között naponta 1x-2x, 9 hónapos kor után napi 3x-4x, 12 hónapos kor után napi 4x-5x adható kiegészítés. A hangsúly a fokozatosságon van. 

Mire ügyeljünk?

Új ételt 3-4 naponta vezessünk be, kicsi adagokban- először kávéskanálnyi mennyiségben. Ez azért fontos, mert egy esetleg felmerülő ételallergiát így egyszerűbb kiszűrni. A kis adagok mennyiségét fokozatosan növelhetjük.

  • az új ételeket célszerű nem este bevezetni, mert ha esetleg az új ételt nem tolerálja a baba, az jobb, ha napközben derül ki, így könnyebb segítséget kérni és a pihenést sem zavarja meg
  • alapvető szabály, hogy ami láthatóan nem ízlik a babának, azt semmiképpen se erőltessük, esetleg később megpróbálhatjuk még egyszer
  • 9 hónapos korban be lehet vezetni egy önálló szilárd étkezést a szoptatás mellé
  • darabos ételt akkor célszerű adni a babának, amikor a zápfogai már kinőttek
  • lehetőleg kerüljük az édességeket, csokoládékat, a gyümölcsöket ne cukrozzuk meg
  • 1 éves korig nem ajánlott: gyógytea, méz (botulizmus elkerülése miatt), olajos magvak (allergizálhatnak)
  • darabos ételeket, nagyobb magvas gyümölcsöket (pl. cseresznye) csak akkor adjunk a babának, amikor már biztosan rág, nehogy félrenyeljen
  • egy-egy új étel bevezetése lehetőleg szoptatás után történjen

 

Mit és mikortól?

A baba hozzátáplálása általában 6 hónapos kor körül kezdődik.  Az elsők között vezethetőek be a gyümölcsök és zöldségek egy része, a glutén-mentes (pl. rizs) vagy glutén-tartalmú cereáliák (búza, árpa, rozs, zab). A glutén tartalmú élelmiszereket a legújabb ajánlások szerint 17 és 26 hét között ajánlott bevezetni úgy, hogy még a csecsemő szopik. Ezáltal csökkenhet a lisztérzékenység (coeliakia) és cukorbetegség, ill. a búzaallergia kialakulásnak kockázata is. Az alábbi összefoglalóban egy általános hozzátáplálási összefoglalót mutatunk be, mely egyénenként eltérő lehet. A gyermekek személyre szabott étrendjével kapcsolatban forduljon szakemberhez pl. gyermekorvoshoz, védőnőhöz, dietetikushoz.

6 hónapos korban:

Alma, sárgarépa, cékla, sütőtök, burgonya, alma, őszibarack, babavíz. A gyümölcsöt lé, majd pép formájában adjuk. A főzelék komplettálása (a növényi alapú táplálékot állati eredetű fehérjével való dúsítása) és a vashiány megelőzése céljából 6-7 hónapos kortól vezessük be az étrendbe a húst is, mely fiatal állat zsírtalanított húsrésze legyen (pl. csirke, pulyka, sovány sertés). A húst elsősorban darált vagy főtt formában adjuk. A csecsemő ne fogyasszon még felvágottat, húskészítményeket. A főzelékek elkészítéséhez 6-7 hónapos kor körül növényi olaj adása is ajánlott 1dl-hez 1 kávéskanál mennyiségben.

7 hónapos korban:

körte, meggy, cseresznye (magot kiszedni!), gesztenye bébiételben, brokkoli, saláta, tök, cukkini

8 hónapos korban:

ringló, banán, zöldborsó (passzírozva), kölesgolyó, stb. Sóska, spenót is adható, de magas oxálsav tartalmuk miatt csak hetente egyszer ajánlott fogyasztani. Sovány sajt, natúr joghurt, sovány túró kis mennyiségben már 7-9 hónapos korban adható. Főtt tojás sárgája is bevezethető az étrendbe.

9 hónapos korban:

sárgadinnye, görögdinnye, héj nélküli szilva, csirkemáj hetente maximum egyszer, tojássárgája, kis mennyiségben az ételekben felhasználva bizonyos fűszerek pl. petrezselyem, kapor, vöröshagyma, póréhagyma, zellerlevél.  Nehezebben emészthető, magas rosttartalmuk miatt a karalábét, kelkáposztát, karfiolt csak most ajánlott bevezetni az étrendbe. Sovány sertés és marhahús is adható főtt, darált formában.

10-12 hónapos korban:

párolt, darabos, darált húsok párolt zöldségek, főzelékek mellé. Fűszerek közül kis mennyiségben már adható pl. a kakukkfű, citromfű, lestyán. Bevezethetőek elsősorban rizs, hús és zöldség hozzáadásával készült rakott ételek.

12 hónapos korban:

tojásfehérje, ribizli, egres, mandarin, sárgabarack, narancs, citrom, szárazbab, gomba, kukorica, retek, zöldpaprika, halak (óvatosan, szálkamentesen!), gyümölcsjoghurtok, kakaó, méz

15 hónapos korban:

apró magvas gyümölcsök pl. szamóca, eper, málna, szeder ill.  100%-os gyümölcs és/vagy zöldséglevek hígítva

Ne feledje! A fenti összefoglaló csak egy iránymutató, mely egyénenként eltérő lehet, ezért kérje szakember segítségét.